top of page

הלבנת אלמוגים באיי סיישל

איי סיישל הוא ביתם של כמה משוניות האלמוגים התוססות והמגוונות ביותר בעולם.

חלק מהסוגים הנפוצים ביותר של אלמוגים שנמצאו באיי סיישל כוללים אלמוגים מוחיים, אלמוגי staghorn, אלמוגים שולחניים ואלמוגי פטריות.


שוניות האלמוגים הן חלק מהותי מהמערכת האקולוגית הימית של סיישל, והן תומכות בכלכלת המדינה על ידי משיכת תיירים ומתן בית גידול לדגים ואורגניזמים ימיים אחרים. שוניות האלמוגים באיי סיישל מגוונות וכוללות יותר מ-1,000 מיני דגים ו-70 מינים של אלמוגים קשים.

בעוד ששוניות האלמוגים בעולם תופסות רק חלק זעיר מקרקעית האוקיינוס, הן אחת המערכות האקולוגיות החשובות והמגוונות בעולם, כאשר 1/4 מהיצורים הימיים שאנו מכירים ואוהבים תלויים בהם בדרך כלשהי. יותר מ-500 מיליון בני אדם תלויים גם בשוניות בריאות לצורך מזון, הכנסה וכדי להגן על קווי החוף שלנו מפני צונאמי, הוריקנים ושיטפונות.

אלמוגים בריאים מול אלמוגים מולבנים
הלבנת אלמוגים: אלמוגים בריאים בחלק הימני ואלמוגים מולבנים 6 חודשים מאוחר יותר בצד שמאל

מהי הלבנת אלמוגים ואיך זה קורה?

כמו שוניות אלמוגים רבות ברחבי העולם, השוניות באיי סיישל מתמודדות עם איומים משמעותיים, הגורמים לתופעה בשם הלבנת אלמוגים (Coral Bleaching) המתרחשת כאשר האלמוג מוציא את האצות הסימביוטיות שחיות בתוך הרקמות שלו, אלמוגים בריאים תלויים באצות המיקרוסקופיות הללו כדי לשרוד. ללא אצות, האלמוגים מאבדים את מקור המזון העיקרי שלהם ולבסוף גוועים ברעב. תהליך של בריחת האצות מהאלמוג הוא מה שגורם לאלמוג להלבין ועלול למות. התחממות טמפרטורות הים הן הגורם העיקרי להלבנת אלמוגים.


איי סיישל, ארכיפלג באוקיינוס ההודי, הוא אחד מהאזורים הרבים בעולם שבהם הלבנת האלמוגים הפכה לבעיה משמעותית.


שוניות האלמוגים של איי סיישל חיוניות לכלכלתה שכן הן תומכות בתעשיות הדיג והתיירות, שהן מקורות ההכנסה העיקריים של המדינה. עם זאת, שוניות האלמוגים נמצאות תחת איום בגלל גורמים שונים כמו: עליית הטמפרטורה במי הים, שינויי אקלים, החמצת האוקיינוסים (Ocean acidification), זיהום ודיג יתר.


בשנים האחרונות, איי סיישל חוו כמה אירועי הלבנת אלמוגים. החמור ביותר אירע ב-1998, 2016 ו-2020, שם נפגעו חלקים גדולים מהשוניות, מה שהוביל לירידה משמעותית בכיסוי האלמוגים. באזורים מסוימים, עד 90% מהאלמוגים אבדו.

הלבנת אלמוגים באיי סיישל
הלבנת אלמוגים באיי סיישל - השונית כמעט מתה

כיצד נלחמים בתופעת הלבנת האלמוגים באיי סיישל?

ממשלת סיישל נקטה באמצעים כדי להגן ולשמר את שוניות האלמוגים במדינה, כולל הקמת אזורים מוגנים ימיים ויישום שיטות דיג בר קיימא. בנוסף, יזמה הממשלה גם יוזמות להעלאת המודעות לחשיבותן של שוניות האלמוגים ולקידום מאמצי השימור.


חלק ממאמצי שיקום שוניות האלמוגים באיי סיישל של החברה לשימור ימי סיישל הקימה היא הקימה משתלות אלמוגים ביבשה וגם באוקיינוס. הם בעצם מגדלים שברי אלמוגים עמידים בחום כך שניתן להשתיל אותם בחזרה על השוניות הפגומות.


איך עובד תהליך השתלת ההאלמוגים בסיישל?

השתלה היא העברה של אלמוגים שגדלו במשך 9 עד 12 חודשים במשתלות.

אלמוגים במשתלות מתחילים כשברים זעירים, בגודל של 8 עד 12 ס"מ. הם נאספים משונית תורמת. רוב החלקים הללו הם אלמוגים מסועפים שנשברו ממושבת האלמוגים הראשית עקב גלים חזקים, טורפים או סיבות אחרות. לאחר שהם גדלו לגודל מתאים, הם עוברים מהמשתלות ומושתלים על אזורים נבחרים של השונית.

תהליך השתילה מתחיל בערבוב מלט עם דבק המסייע לאלמוגים להידבק מהר יותר וטוב יותר מתחת למים. את תערובת המלט שמים בשק זילוף ובעזרת צוללנים מתחת למים על קרקעית האוקיינוס, מזוהה אזור טוב לשתילה בדר"כ מצע קשה - זה המקום שבו רוצים להשתיל את האלמוגים. בשלב הבא מצחצחים את המצע כדי להסיר חול ואצות, מה שמגדיל את הסיכוי להתחברות מוצלחת יותר של האלמוגים ואז שותלים אותם שם.


האלמוגים שהועברו אל השוניות הראו תוצאות יוצאות דופן בהצלחתם ויותר מ-5000 אלמוגים הושתלו בשוניות של האי קוזין מאז 2021. הפרויקט הנתמך על ידי סוכנות הפיתוח של האו"ם UNDP וממשלת סיישל.


בעיית הלבנת האלמוגים באיי סיישל אינה ייחודית למדינה אלא היא בעיה עולמית. ויש צורך בפעולות נוספת כדי להגן ולשמר את שוניות האלמוגים באיי סיישל וברחבי העולם.

רוצים ללמוד עוד על תופעת הלבנת אלמוגים בעולם כולו?

יש סרט בשם Chasing Coral בנטפליקס המתעד ומספר על תופעה זותיוגים:

73 צפיות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments


bottom of page